Co bylo dřív: rasismus nebo celulitida?

28. března 2008 v 17:45 |  Splachovátko (na nácky)

Co bylo dřív: rasismus nebo celulitida?

Toť zapeklitá otázka. Ovšem velmi poučná. A pro řadu nácků by se dkonce mohla stát až noční můrou. Proč? Páč je prostě dobrá a o mnohém i nemnohém leccos vypovídá. Huhu.
Tak jdem na to. Včera prostě né a né usnout. A tak jsem se ponořila do řešení a rozjímání. Ani nevim, jak mi toto spojení zdánlivě rozdílných a neslučitelných věcí přišlo namysl, ale zdálo se mi tak věcné a v mnohém tak užitečné, že jsem se začla tak smát, až jsem se za břicho popadala. "Vo čem to tedy je?"
Vše začalo prostou otázkou: "co je dřív? Nějaký jev, jež je ve společnosti patrný a existuje v ní, nebo pojem, jež tento jev popisuje?" Nebo jinak: " Když otec rasismu: Joseph Artur Gobineau poprvé použil a pohodil tak na světlo boží pojem rasa (kdy jasně definoval a rozlišil všechny lidské obyvatele planety do tří ras: bílé, černé a žluté, a ještě vše podtrhl svým závěrečným stanoviskem o jejich hirearchickém rozvrstvení, kdy na samém konci stanuli černoši a to prostě proto, jelikož se vyznačují a teď cituji "nedostatkem mravnosti, animální povahou a emotivní nevyrovnaností") tento pojem vymyslel, nebo jen jím označil určitý jev, jež prostě v lidské společnosti už od pradávna byl? Existoval tedy tento druh xenofobního chování ještě dříve, než ho pan Joseph pojmenoval a nebo rasistou se člověk stal až tehdy, kdy bylo vůbec možné se takto přesně identifikovat a vymezit? Tato otázka mi přijde v těchto záležitostech dosti zásadní. A jak jsem tak nad ní přemýělela vlezla mi do mých myšlenek ona celulitida. S ní je to totiž podobné a na jejím příkladu se dá leccos ukázat. Jak je známo celulitidu si vymyslel jeden nejmenovaný časopis (už nevím, jaký to byl). Taktéž ji pohodil do svého plátku, a to rovnou na titulní stranu a nadpiskem: "bacha na ní!" Pak přihodil rozsáhlý článek o tom, jak zákeřní tyto nepatrné ďolíčky mohou na ženských stehnech být, jelikož odrazují kukuče mužů a celkově společensky prostě budí odpor. A tak vznikl obrovský boom strachu z těchto nepatrných prohlubenin, páč každá žena se chce líbit a být krásná, a přeci, jak všichni víme...krásná znamená být rovnež úspěšná:). A tak počala nákupní horečka po všech anti-celuli přípravcích. A průmysl si mnul ruce. Ale jak to s tou celulitou vlastně bylo? Dyť ji každá žena měla, patří přece k naší ženskosti. Ano celulitida tu byla od dob, kdy z Adamovo žebra vzešla Eva, jen jsme o ní nevěděli a tudíž nás ani moc nezajímala. Podobné to bylo s holením nohou. Celulitida tedy patřila k ženě, byla projevem jejích fyzio-biologických procesů. Patří a navždy patřila k její přirozenosti.
A co to má společného s rasismem? Troufám si tvrdit, že mnoho. Pan Gobineau se totiž v mých očích zachoval stejně jako nejmenovaný časopis. Ve sledu událostí, jak se to komu hodilo, prostě pojmenoval něco, co bylo viditelné ač si toho mnozí nevšímali. Něco, co zrovna jako celulitida, tedy rasa patřilo k něčí přirozenosti. A taktéž k ní přiřadil obrovský podtitulek: "bacha na ní!" A taktéž vyvolal obrovský strach. Strach v tomto případě z neznámého. A ještě ho legitimoval. Všichni, kteří se tedy tohoto něčeho neurčitého báli, najednou věděli čeho a ještě vlastně měli orazítkovaný důvod: "Je biologicky dáno, že černoši jsou nebezpeční páč..... ." Nemuseli se tedy za nic stydět. Zrovna tak jako dneší žena se nemusí stydět za svůj boj proti ďolíčkům. Jak úsměvné, viďte.
Jak se to zdá banální, možná až přitažené za vlasy, otázkou tedy pořád zůstává: " Co bylo dřív? Rasismus nebo celulitida? Pojem nebo skutečnost? A jsme-li v zajetí našeho ženského boje proti celulitidě, jež je uměle vytvořeným bojem, páč z každého strachu někdo těží....není tedy taktéž v témže zajetí i onen rasista, jež se hrabe a plácá ve spárách svého rasismu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vencca Vencca | Web | 28. března 2008 v 17:48 | Reagovat

Víš, že se tu nedá přečíst zhola nic? :o(

2 kikiklop kikiklop | 28. března 2008 v 17:53 | Reagovat

Jakto? blbé rozlišení?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama